بازار برتر بورس راه اندازی می شود؟

به گزارش مجله فضای وب، اگر چه بورس تهران در خصوص در دستور کار قرارگرفتن بازار برتر شفاف سازی کرد اما حالا پاسخی دو پهلو در خصوص دامنه نوسان 10 درصدی به این موضوع داده شده است.

بازار برتر بورس راه اندازی می شود؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، در حالی که امروز در بین اهالی بازار سرمایه دستور کار قرار دریافت بازار برتر (با دامنه نوسان 10 درصدی) در بورس تهران به گوش می رسید، محمدرضا شاه نظری مدیر نظارت بر بازار بورس اوراق بهادار تهران بیان نمود: دستورکار قرار دریافت بازار برتر (دامنه نوسان 10 درصدی) تا این لحظه قطعی نشده است و به طور کلی این موضوع نه تایید می شود و نه تکذیب.

اکنون نیز راه اندازی بازار برتر در مرحله کارشناسی قرار گرفته است و چنین موضوعی مطرح نیست اما در صورت تایید زمان اجرای آن نیز متعاقبا اعلام خواهد شد.

پیش تر امروز در بازار شایعاتی از افزایش دامنه نوسان شنیده می شد. طبق اطلاع از منابع موثق موضوع تکذیب شده و صحت نداشته است. همان موقع دنیای بورس از منابع مطلع کسب اطلاع کرده بود که البته بازار برتر از گذشته در برنامه سازمان بورس و اوراق بهادار بوده اما فعلا قصدی برای تغییر دامنه نوسان وجود ندارد.

دامنه نوسان چیست | عوامل موثر بر آن کدامند تعریف مرسوم دامنه نوسان قیمت در بازار سهام (بورس و فرابورس) بر اساس آیین نامه بازار معاملات اوراق تهران عبارت است از پایین ترین تا بالا ترین قیمتی است که در آن دامنه طی یک یا چند جلسه معاملات بورس ،قیمت میتواند بالا و پایین شود.

این عامل یا همان دامنه نوسان شاخصه ای است که از ابتدای شروع فعالیت های بازارهای مالی و معاملاتی سهام در تمامی دنیا مورد توجه قرار گرفت و اعمال شد. این عامل برای کنترل نوسانات شاخص بازارهای مالی مورد استفاده قرار می گیرد. در بازارهای سرمایه به دلیل جلوگیری به هم ریختگی و به نوعی تداخل در عرضه و تقاضا قوانین و مقرراتی وجود دارد که تمامی آن ها کمک می کند بازارهای مالی از افسار گسیختگی و هرج و مرج به دور باشند. بر همین اساس سیاست گذار مدعی است دامنه مجاز نوسان و همینطور استاپ لاس ها یا توقف معاملات و دیگر ابزارهایی که در اختیار شما است سبب می شود معامله کردن در این بازارها بیش از پیش ساده و سهل باشند.

موضوعی که درباره بازار سرمایه می تواند بسیار حائز اهمیت و قابل تأمل باشد این است که در بعضی از روزهای خاص و مشخص شده این بازار از قوانینی که درباره نوسانات قیمت گفته شد پیروی نمی کند.

بازگشایی سهم ها بعد از برقراری جلسه فوق العاده برای کاهش یا افزایش سرمایه در صورت 20 درصد افزایش سهم در زمان بازگشایی بعد از اعلام افزایش و یا کاهش سود سهم در روز بعد از مجمع عمومی برای تقسیم سودها نکته: بد نیست این نکته را در نظر داشته باشید که شرکت هایی که مدتی است نمادهای آنها متوقف شده است پس از بازگشایی نماد شامل دامنه نوسان نمی شوند. ممکن است برای شما سؤال پیش بیاید که علت آن چیست که باید گفت به دلیل آنکه اطلاعات مهمی که نماد شرکت به خاطر آن متوقف شده است امکان دارد تأثیری بیشتر از دامنه نوسان از پیش مشخص شده بر قیمت سهام داشته باشد. که اگر چنین حالتی اتفاق بیافتد طبیعی است که بر اساس حراج باید اجازه داده شود تا اطلاعات تأثیر واقعی خود را بر مقدار عرضه و تقاضا و در انتها قیمت سهم ها بگذارد.

می توان گفت در روزهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم سهم ها خرید و فروش می شوند اما بدون نوسان قیمت. باید توجه داشت که دامنه نوسان بازار پایه در سه تابلوی مختلف که با رنگ های زرد و نارنجی و قرمز مشخص شده اند معامله می شوند که به ترتیب دامنه نوسانات در آنها با توجه به رنگ هایشان متفاوت است. نکته ای که وجود دارد این است که در صورت وجود تقاضا برای خرید یا فروش در سهم های بازار پایه به مدت سه روز پشت سر هم درصدها روی تابلوی قیمت سهام اندکی متفاوت خواهد بود.

زمانی که یک شرکت افزایش سرمایه می دهد به همان اندازه میزان سهام آنها نیز افزایش پیدا می کند. زمانی که تعداد سهام ها افزایش پیدا می نمایند در حالت عادی و بر اساس روال عادی این حالت ایجاد می شود که مالکیت کسانی که قبل از افزایش سرمایه نسبت به خرید سهام شرکت مورد نظر اقدام کرده بودند به همان نسبتی که سهام اضافه شده است، مالکیت آنها کم می شود.

از همین رو براساس قوانینی که در کتاب تجارت نوشته شده است بعد از افزایش سرمایه برای کسانی که از قبل سهام دار بوده اند این حق محفوظ است که قبل از آنکه بتوانند از افزایش سهام جدید سهمی داشته باشند آنها می توانند آنها را خریداری نمایند. به این نوع سهام سهام حق تقدم نیز گفته می شود.

به هر میزان که برای سهام عادی دامنه نوسان در نظر گرفته شده است برای سهام حق تقدم این میزان می بایست ضربدر دو شود به عبارتی خرید و فروش نماد سهام حق تقدم دو برابر سهام عادی در نظر گرفته می شود. به عبارتی نماد سهام حق تقدم در زمانی که بازار معاملاتی یعنی بورس در حال فعالیت است این امکان و توانایی را دارد تا به اندازه + ده درصد و - ده در صد نسبت به قیمت هایی که در روز گذشته بسته شده است تغییر کند.

این بدان معنی است که اگر قیمت شرکت الف در روز قبل با عدد 1000 ریال برای هر سهم بسته شده است در روز بعدی می تواند به اندازه 100 ریال افزایش برای هر سهم و 100 ریال کاهش برای هر سهم را به ثبت برساند. در نتیجه کسانی که اقدام به خرید و فروش سهام حق تقدم می نمایند باید با مدیریت ریسک آشنایی کامل داشته باشند تا بتوانند با مطلعی کامل نسبت به خرید و فروش آن اقدام نمایند تا مبادا سرمایه آن ها از بین برود.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1326

به "بازار برتر بورس راه اندازی می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار برتر بورس راه اندازی می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید