سلطه دلار رو به سرانجام است

به گزارش مجله فضای وب، نشریه اکونومیست به آمریکا هشدار داد که رویکرد استفاده ابزاری بیش از حد این کشور از دلار ممکن است به سلطه دلار انتها دهد.

سلطه دلار رو به سرانجام است

به گزارش مجله فضای وب، نشریه اکونومیست در گزارشی با اشاره به این که از دهه 1950 به بعد دلار به ارز یکه تاز دنیای تبدیل شد نوشت: واضح است که صندلی آمریکا به عنوان ابرقدرت اقتصادی دنیا به آن قدرت نفوذ فوق العاده ای برای اثرگذاری بر روی دیگر کشورها داد. با این حال استفاده از قدرت دلار برای مجازات دیگر کشورها در دولت دونالد ترامپ به یک امر روزمره تبدیل شده و می توان گفت که دولت فعلی از دلار به عنوان یک سلاح استفاده می نماید.

اکونومیست با هشدار نسبت به تداوم استفاده بیش از حد از ابزار تحریم می نویسد: ممکن است که تداوم این رویکرد به هژمونی دلار پایان دهد. سال 2018 وزارت خزانه داری آمریکا شرکت روسال که بزرگ ترین تولیدکننده آلمینیوم در روسیه بود را تحریم کرد و تنها در یک شب، این غول فلزی نتوانست با شرکایش ارتباط اقتصادی برقرار کند. اگر چه اتاق های تسویه بانکی غربی از انجام تراکنش های مربوط به روسال خودداری کردند و سهام این شرکت ریزش شدیدی را تجربه کرد اما نارضایتی شدیدی در بین متحدین آمریکا به خاطر زیان های بزرگ ناشی از این تحریم و تحریم های مشابه ایجاد شده است.

اکونومیست در ادامه با اشاره به اعمال تحریم بر بخش های ساخت و ساز، فولاد و معدن ایران توسط آمریکا در هفته گذشته می نویسد: از سوی دیگر رئیس جمهور آمریکا، عراق را تهدید به اعمال تحریم های بی سابقه در صورت اصرار این کشور به خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق کرد. تحریم هایی که باعث بلوکه شدن منابع اقتصادی بانک مرکزی عراق در نیویورک و ممنوعیت فروش نفت این کشور می شد.

این نشریه با بیان این که اکنون بسیاری از کشورهای دنیا از رقبای شرقی نظیر روسیه و چین گرفته تا متحدان غربی این کشور از تحریم ها ناراضی هستند نوشت: استفاده بیش از حد واشنگتن از اهرم تحریم ها باعث شده تا بسیاری از کشورها به فکر راه های جایگزین نظام دلاری باشند و این مساله در صورت ادامه یافتن در آینده می تواند سلطه دلار را با چالش های جدی روبرو کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 732

به "سلطه دلار رو به سرانجام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلطه دلار رو به سرانجام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید