مصاحبه، تحلیلگر آمریکایی: قتل سیاه پوست ها توسط پلیس آمریکا عمدی است

به گزارش مجله فضای وب، یک تحلیلگر آمریکایی در مصاحبه ای اختصاصی قتل سیاه پوست ها توسط پلیس آمریکا را اقدامی عمدی برای جلوگیری از قیام محروم ترین اقشار جامعه علیه نظام سرمایه داری توصیف نموده است.

مصاحبه، تحلیلگر آمریکایی: قتل سیاه پوست ها توسط پلیس آمریکا عمدی است

گروه بین الملل مجله فضای وب- جان پارکر، فعال سیاسی ساکن آمریکا در مصاحبه ای اختصاصی گفته هدف پلیس آمریکا از اعمال زور مفرط علیه سیاه پوستان رعب افکنی در میان محروم ترین اقشار جامعه و جلوگیری از خیزش احتمالی آنها برای اعتراض به ظلم نهادینه شده در ساختار این کشور است.

شماری از شهرهای بزرگ آمریکا از دوشنبه هفته پیش، در پی انتشار فیلمی از قتل خشونت آمیز یک مرد سیاه پوست به دست یک افسر پلیس صحنه اعتراضات سراسری علیه تبعیض های نژادی بوده است.

تصاویر منتشرشده در آن فیلم نشان می دهد یک افسر پلیس زانویش را روی گردن این مرد 46 ساله به نام جورج فلوید قرار داده است.

فلوید بر اثر این اتفاق جانش را از دست داد و تظاهرات های گسترده ای در شهرهای مینیاپولیس، محل این حادثه، و سایر شهرهای بزرگ آمریکا شروع شده است.

پارکر فعال ضد جنگ و مستقر در لس آنجلس است که عمرش را صرف فعالیت در زمینه مسائل حقوق بشری نموده است. او در سال 2004 از حزب جهانی کارگران نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد و ئسال 2016 هم یکی از نامزدهای ایالت کالیفرنیا برای ورود به مجلس سنا بود.

مجله فضای وب مصاحبه ای داشته با این فعال حقوق بشری درباره تظاهرات هایی که پس از قتل نژادپرستانه جورج فلوید، مرد سیاه پوست 46 ساله چندین شهر بزرگ آمریکا را فرا گرفته است.

او در مصاحبه با مجله فضای وب نظام سرمایه داری آمریکا را مقصر بدرفتاری با سیاه پوستان آمریکایی و مرگ آنها به دست پلیس این کشور توصیف نموده و تأکید نموده که نظام سرمایه داری قادر به تأمین نیازهای اساسی بشر نیست.

این فعال حقوق بشری در بخش دیگری از این مصاحبه تصریح نموده دولتمردان آمریکایی کاری غیر از لفاظی برای مقابله با نژادپرستی نهادینه شده در ساختار جامعه این کشور انجام نمی دهند و رسانه های شرکتی و سیاستمداران فقط زمانی ادعا می نمایند مخالف جلوه های خشونت بار نژادپرستی هستند که احساس نمایند خشم مردم توانایی شان برای حکومت را به خطر می اندازد.

پارکر راه چاره مبارزه با این پدیده را انحلال پلیس در اجتماعات محروم آمریکا و تشکیل اداره های پلیس های بومی و منتخب مردم در این اجتماعات توصیف نموده است.

متن کامل این مصاحبه را می توانید در زیر بخوانید:

سوال- قتل جورج فلوید تازه ترین نمونه قساوت مرگبار پلیس آمریکا است که جان یکی دیگر از شهروندان آمریکا را گرفت. برای خاتمه دادن به این قساوت پلیس آمریکا چکار باید کرد؟

جواب- اول باید به خاطر داشته باشیم این قتل دهشتناک یک رویداد تصادفی یا غیرمعمول از سوی پلیس علیه مردم سیاه پوست نیست. ترورها و قتل های حساب شده ای مانند اینها از زمانی که پلیس در این کشور برای دستگیر کردن برده های آفریقایی متواری تشکیل شد وجود داشته اند. اما حالا ما گوشی های همراهی داریم که گاهاً تصاویر این رویدادهای وحشت انگیز را ثبت می نماید. در این مورد، مثل روز روشن است که راه تنفس و گردش خون جورج فلوید عمداً بسته شده تا مرگ تنها نتیجه ممکن باشد.

به این مورد، پرونده احمد آربری را هم اضافه کنید که به دست یک پلیس بازنشسته کشته شد. این افسر با استفاده از نفوذش به زندان نرفت و تا چند ماه بعد که ویدئویی از او منتشر شد اتهامی علیه او مطرح نشد. مثال دیگر، مورد بروئنا تیلور و افراد دیگر است. این واقعیت تکان دهنده را در نظر بگیرید که قاتلان فلوید دستگیر یا متهم نشده اند- این ناگزیر ما را به این نتیجه می رساند که این قتل ها ادامه سیاستی نظام مند برای ایجاد ارعاب در میان جوامع محرومی است که محتمل است علیه سیاست های ریاضتی و فقر قیام نمایند. نظام سرمایه داری قادر به تأمین نیازهای اساسی زندگی از سلامت گرفته تا مسکن نیست، زیرا [در حکومت سرمایه داری] کسب سود حرف اول را می زند و حفظ کنترل به وسیله ترس است.

سوال- جای شگفتی نیست که جورج فلوید آمریکایی آفریقایی تبار بوده. آیا شما فکر می کنید اگر قربانی یک فرد سفیدپوست بود سناریوی دیگری در جریان بود؟

جواب- نژادپرستی یکی از مولفه های اساسی حفظ اختلاف میان ما است تا ضعیف باقی بمانیم و درگیر مبارزه با هم باشیم. رسانه های شرکتی و سیاستمداران فقط زمانی ادعا می نمایند مخالف جلوه های خشونت بار این موضوع هستند که خشم مردم توانایی شان برای حکومت را به خطر می اندازد. این اتفاقی است که الان دارد می افتد. قبل از انتشار ویدئوی قتل فلوید و قبل از آنکه آدم هایی به خیابان ها بیایند، بیشتر سیاستمدارها اعم از دموکرات و جمهوری خواه غیر از لفاظی کاری برای جلوگیری از تفاوت های مرگبار موجود بین برخورد پلیس با سیاه پوست ها با برخورد پلیس با سفیدپوست ها انجام ندادند. در مرکز و جنوب لس آنجلس پلیس درست در بلوکی که من هستم مدام جان جوانان سیاه پوست را تهدید می نماید.

الان سال انتخابات است، یعنی زمانی که همه جا پر از پیغام های سیاستمدارها است. ولی شنیده اید که بایدن یا ترامپ یا لیبرال هایی مثل وارن یا حتی سندرز خواهان دستگیری فوری قاتلان فلوید شده باشند؟ اینکه بگوییم نژادپرستی بد است یا مثل ترامپ بگوییم داریم آنالیز می کنیم کافی نیست. مطالبه اول همه این سیاستمدارها باید دستگیری این قاتلان باشد.

سوال- بسیاری از کارشناسان هشدار داده اند که ترامپ و اظهارات او باعث ایجاد تفرقه در اجتماعات آمریکا می گردد. درباره حرف های این روز ایشان چه فکر می کنید؟

جواب- این مسئله به خصوص در میان سفیدبرترپندارها کاملاً درست است. اما درباره پلیس جالب است که طبق آمارهای بسیار محافظه کارانه روزنامه واشنگتن پست تعداد سیاه پوست های آمریکایی که بین سال های 2015 تا 2019 به دست پلیس کشته شده اند حدبیشتر هر سال 30 نفر با هم فرق دارد. پس، در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما هم این ارقام چندان تفاوتی نداشتند. اینکه دولت آمریکا اجازه تداوم این نسل کشی علیه سیاه پوست ها و رنگین پوست ها به دست پلیس را می دهد باید عمدی باشد. هم دموکرات ها و هم جمهوری خواه ها بخشی از یک دولت سرمایه داری هستند که برای حفظ جریان مستمر سود به وسیله استثمار و به خصوص استثمار بزرگ اجتماعات سیاه پوست ، رنگین پوست و بومی ها به ستمگری روی می آورند.

سوال بزرگ اینجا است که چطور می توانیم این را متوقف کنیم. دانستن اینکه این مسئله عمدی است مهم است چون معنایش این است که نمی توانیم روی سیاستمدارها حساب باز کنیم. سازمان ها و فعالان ترقی خواه باید مبارزات ما را متحد نمایند تا بتوانیم وقتی که پلیس ها مرتکب قتل می شوند خواهان زندانی کردن آنها شویم. اجتماعات سیاه پوست ها، رنگین پوست ها و بومی ها باید قادر باشند مطالبه شان برای اخراج پلیس از اجتماعات خودشان را مطرح نموده و بتوانند پلیسی ایجاد نمایند که تحت کنترل اجتماع خودشان است و از اجتماع خودشان انتخاب می گردد. ما باید حق دفاع از خودمان در برابر نسل کشی را مطالبه کنیم.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1035

به "مصاحبه، تحلیلگر آمریکایی: قتل سیاه پوست ها توسط پلیس آمریکا عمدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، تحلیلگر آمریکایی: قتل سیاه پوست ها توسط پلیس آمریکا عمدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید