واردات کالای اساسی در بندر چابهار شتاب می گیرد

به گزارش مجله فضای وب، بندر چابهار به مسیری هموار برای واردات کالای اساسی تبدیل شده و مقدار واردات کالا های اساسی از این بندر راهبردی به 750 هزار تن از ابتدای سال جاری تا به امروز رسیده است.

واردات کالای اساسی در بندر چابهار شتاب می گیرد

به گزارش گروه استان های خبرنگاران از زاهدان ، به گفته مسئولان، بندر چابهار به عنوان بندر استراتژیک، راهبردی و مهمترین بندر تجاری ایران در خارج از حوزه خلیج فارس، قابلیت تخلیه و انتقال 50 درصد از کالا های اساسی مورد احتیاج کشور مانند گندم، جو، شکر، ذرت و سویا را دارد و پیش بینی شده تا انتها سال بیش از سه میلیون تن کالای اساسی در بندر چابهار تخلیه گردد.

بهروز آقایی مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در این باره گفت: در راستای انجام مسئولیت این سازمان در زنجیره تامین کالای اساسی کشور، اداره کل بنادر و دریانوردی استان با طراحی و اجرای طرح های زیربنایی و استراتژیک، زمینه افزایش ظرفیت پذیرش انواع کشتی و کالا را فراهم نموده که پروژه های ساخت سیلوی 100 هزار تنی غلات و ساخت هشت انبار چندمنظوره کالا با سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی در بندر شهید بهشتی از جمله آن ها است.

وی گفت: افزایش سهم بندر چابهار در واردات کالای اساسی به کشور را شاهد هستیم و علاوه بر این بزرگترین سیلوی تمام مکانیزه جنوب شرق کشور سال آینده به بهره برداری می رسد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با اشاره به بهره برداری بزرگترین سیلوی مکانیزه جنوب شرق کشور در سال آینده اضافه نمود: این پروژه مهم کشور نقشی مهمی در ارتقای توان لجستیکی بندر و کاهش هزینه های انتقال و نگهداری کالا خواهد داشت.

وی اعلام کرد: چابهار بندری مهم و مسیری کم هزینه برای کشور های آسیای میانه است که با برخورداری از تجهیزات استراتژیک تخلیه و بارگیری و با تکمیل خط آهن چابهار- زاهدان شاهد رشد بیش از پیش این بندر اقیانوسی تا اندازه 15 میلیون تن کالا در سال خواهیم بود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با اشاره به برنامه دولت برای اختصاص 20 درصد سهم کالا های اساسی کشور به بندر چابهار اضافه نمود: افزایش ظرفیت نگهداری و انبار کالا های اساسی و ارتقای پذیرش و پهلودهی کشتی های حامل کالا های اساسی از استراتژی های اصلی این اداره کل است که به همین دلیل، با اعتبار داخلی و سرمایه گذاری های بخش خصوصی ساخت انبار های نگهداری کالا در حال انجام است.

آقایی تخلیه و انتقال کالا های اساسی مورد احتیاج کشور به صورت حمل یکسره از کشتی به مقاصد را یکی از اهداف این اداره کل برشمرد و تاکید نمود: 30 درصد از کالا های اساسی محموله هر کشتی به صورت حمل یکسره به مقاصد مصرف حمل می گردد و بیش از 70 درصد از کالا های تخلیه شده به صورت مستقیم به انبار های خارج از بندر انتقال پیدا می نماید.

آقایی تخلیه و انتقال کالا های اساسی مورد احتیاج کشور به صورت حمل یکسره از کشتی به مقاصد را یکی از اهداف این اداره کل برشمرد و تاکید نمود: 30 درصد از کالا های اساسی محموله هر کشتی به صورت حمل یکسره به مقاصد مصرف حمل می گردد و بیش از 70 درصد از کالا های تخلیه شده به صورت مستقیم به انبار های خارج از بندر انتقال پیدا می نماید.

آقایی با تأکید بر اهمیت مقوله سرمایه گذاری در توسعه مالی بنادر کشور به ویژه بندر چابهار گفت: سرمایه گذاری های صورت گرفته از سوی بخش خصوصی، تجهیز و راهبری فاز یک طرح توسعه، احداث مخازن پتروشیمی، احداث مخازن نفتی برای ترانزیت سوخت، احداث کارخانه آب شیرین کن و جمع آوری مواد زائد کشتی ها ازجمله مواردی است که در بندر شهیدبهشتی چابهار با سرمایه گذاری همراه شده است.

وی اضافه نمود: در حال حاظر هشت پروژه ساخت انبار چندمنظوره با سرمایه گذاری بخش خصوصی در این بندر درحال اجراست که پیشرفت فیزیکی بعضی از این پروژه ها از زمان بندی اولیه نیز جلوتر بوده و مطابق با ضوابط و استاندارد های کشور با سرعت خوبی در حال احداث هستند.

او خاطر نشان کرد: با اجرایی شدن این پروژه ها، 80 هزار متر مربع به مساحت انبار های موجود اضافه نموده خواهد شد که با احتساب سیلوی غلات سالانه سه میلیون تن، ظرفیت جذب و انبار انواع کالا های فله خشک در بندر شهید بهشتی را افزایش خواهد داد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: سرمایه اولیه این پروژه ها بالغ بر 800 میلیارد تومان بوده که به وسیله بخش خصوصی و دولتی در حال انجام است.

مسلما با شرایط موجود می توان گفت که با افزایش سهم بندر چابهار از واردات کالای اساسی، زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری در ساخت سیلوی غلات، انبار های چند منظوره، ایجاد کارخانه های فرآوری و بسته بندی، ایجاد کارخانه تصفیه شکر خام و روغن کشی و نیز ایجاد کارخانه آرد و خوراک دام و طیور از سوی بخش خصوصی داخلی و خارجی در این بندر فراهم شده است.

منبع: ایرنا

ع

خبرنگاران سیستان و بلوچستان زاهدان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 تیر 1401 بروزرسانی: 26 تیر 1401 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 2079

به "واردات کالای اساسی در بندر چابهار شتاب می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات کالای اساسی در بندر چابهار شتاب می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید