چه کسانی در فهرست نخست وزیری لبنان هستند؟

به گزارش مجله فضای وب، سعد الحریری رئیس جریان المستقبل دیروز از قصد خود برای عدم نخست وزیری در دولت آینده لبنان خبر داد، اما با این حال هنوز نام وی در کنار دو نامزد دیگر برای این پست مطرح است.

چه کسانی در فهرست نخست وزیری لبنان هستند؟

به گزارش فارس، سعد الحریری نخست وزیر پیشین لبنان که طی هفته های اخیر به برآورد های متعدد درباره نامزد شدن دوباره وی برای نخست وزیری واکنشی نداده بود، انتها سه شنبه (دیروز) گفت، قصدی برای نخست وزیری در دولت آینده لبنان ندارد.

روزنامه الاخبار در اشاره به آخرین رایزنی ها و این اعلام موضع الحریری، سه سناریوی زیر را بیان کرد:

اول؛ اینکه سعد الحریری بار دیگر معرفی کردن نامزد برای تشکیل دولت را رد کند و قوای هشت مارس و التیار الوطنی الحر (جریان آزاد ملی) ناچار به تکرار تجربه حسان دیاب شود که این موضوع خطرات خود را دارد.

دوم؛ بازگرداندن دوباره گزینه نواف سلام. کسی که دوگانه شیعی حزب الله و امل با آن مخالفند، اما جریان آزاد ملی با آن مسئله ای ندارد. همچنین بقیه گروه ها بویژه القوات اللبنانیه (وابسته به سمیر جعجع) و نماینده سابق ولید جنبلاط با وی موافق هستند، اما الحریری ضمناً آن را رد می کند.

سوم؛ سعد الحریری نامزد دیگری معرفی کند که جریان آزاد ملی، حزب الله و امل با آن موافق باشند و از حمایت فرانسه نیز برخوردار باشد تا رسیدن به راه حل را تسریع کند.

در ادامه این گزارش آمده، تا صبح دیروز حرف از این بود که فرانسه در تلاش است کشورهای خارجی بویژه عربستان سعودی را راضی به دولتی به نخست وزیری سعد الحریری کند، اما پس از اعلام موضع الحریری، تمام این گزینه ها کنار رفت.

اما روزنامه البناء در همین باره نوشت، به نظر می رسد تیم اکثریت در لبنان در خصوص معرفی نامزد برای تشکیل دولت سردرگم شده و تیم دیگر تحت امر خارج است تا بر موضعی واحد برای نامزد کردن نواف سلام تأکید کند.

در ادامه این گزارش آمده، حساب بازکردن های تیم اکثریت بر این موضوع که سعد الحریری یا فرد مورد نظر وی برای نخست وزیری معرفی شود به ناتوانی الحریری برای آزادی از وتوی سعودی، عدم توجه آمریکا و ناتوانی فرانسه انجامید و ممکن است این محاسبات تحت فشارها، به معرفی نواف سلام ختم شود.

اما گزینه دوم، معرفی نامزد مورد توافق اکثریت است تا برای خرید زمان جهت حل و فصل امور، تنها مأمور به تشکیل کابینه شود، اما دولت را تشکیل ندهد. مشکل این سناریو آن است که در شرایط بحرانی کنونی لبنان، زمان نباید از دست برود.

بر اساس این گزارش، گزینه سوم، مأمور کردن نامزدی برای تشکیل دولت است که چه بسا خود شخص حسان دیاب باشد، اما پس از بررسی مشترک تجربه ای که منجر به دولتی پربارتر شود، دولتی که برنامه ای واضح برای نجات داشته باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1173

به "چه کسانی در فهرست نخست وزیری لبنان هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی در فهرست نخست وزیری لبنان هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید